Rodopi Advendurun » Forums » Rodopi Ultra Trail 2009 » Διάλογος για το 2009 » Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009
Rodopi Advendurun
  Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024  00:38

Ψηφοφορία
Εκφράζει νέα αντίληψη αγώνων trail ο ROUT ?



Ελληνικά English
Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009

Δημοσιεύστε νέο θέμα   Απαντήστε σε θέμα     |##| -> |=|      Home » Διάλογος για το 2009
Δείτε το προηγούμενο θέμα :: Δείτε το επόμενο θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δημήτρης Τρουπής
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Σαβ Φεβ 14, 2009 08:00 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

Ο Ούγγρος καθηγητής πανεπιστημίου Σάμπο Κάλμαν, ελληνιστής και ποιητής, είχε πεί πρίν μερικά χρόνια σε μια παρέα στο Ξυλόκαστρο Κορινθίας (στο οποίο μεγάλωσα) τις ακόλουθες κουβέντες που ταιριάζουν πολύ πιστεύω στις εξελίξεις:

"Άλλοι ενδιαφέρονται για την περιουσία
Άλλοι για τη συνουσία
Άλλοι για την εξουσία
και ελάχιστοι για την ουσία."

Μετά απο δυο Ολύμπους και το VFT 2008 μπορώ νομίζω να πώ ότι η "ουσία" του ποιητή βρίσκεται στην προσπάθεια που κάνεις Λάζαρε, μαζί με την ομάδα σου φυσικά, να μας προσφέρεις όμορφες και ξεχωριστές αθλητικές στιγμές μέσα απο τους αγώνες βουνού που διοργανώνεις.

Έχετε την αμέριστη συμπαραστασή μου στην καινούργια προσπάθεια.

Αναμένουμε τις εξελίξεις.

Δημήτρης Τρουπής
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Δ.ΚΑΖΟΥΡΗΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Κυρ Φεβ 15, 2009 11:32 πμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

Φίλε Λάζαρε προχώρα!
Αν δεν ήσουν εσύ δεν θα υπήρχε αγώνας Παρανεστίου.
Θέλω να πιστεύω ότι οι δρομείς σου οφείλουν πολλά...και για τον Όλυμπο και για τον αγώνα στη Δράμα και για τους αγώνες στο mount Blanc που κυρίως από εσένα έγιναν πιο γνωστοί.
Έχεις την αγάπη μας και τη συμπαράσταση μας.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΔΗΜΗΤΡΑ
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Τάκης Τσογκαράκης
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Δευ Φεβ 16, 2009 03:17 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

Η εξέλιξη αυτή όπως και να 'χει δεν νομίζω ότι είναι θετική πάντως. Επειδή δεν γνωρίζω λεπτομέρειες του "χωρισμού" αυτού δεν μπορώ να πάρω και θέση υπέρ του ενός ή του άλλου, δεν μου αρέσει και δεν το θέλω κιόλας. Σίγουρα ο ρόλος του Λάζαρου Ρήγου στην άνοδο των αγώνων βουνού στην Ελλάδα είναι τεράστιος και μπράβο του για αυτό. Όμως δύο αγώνες VFT δεν νομίζω ότι χωράνε στην Ελλάδα... Το μέλλον όμως θα δείξει! Είναι κρίμα όμως γιατί αυτή η κίνηση θα έχει σαν αποτέλεσμα τον χωρισμό των δρομέων σε δύο στρατόπεδα και αυτό είναι το άσχημο. Λάζαρε είναι πολύ αργά για αναθεώρηση των απόψεών σου; Όπως και να'χει οι εξελίξεις θα είναι ενδιαφέρουσες...

Κρίμα πάντως γιατί είχα - και έχω - σαν κρυφό όνειρο την συμμετοχή μου σε έναν τέτοιο αγώνα, να θαυμάσω την φύση και να ανακαλύψω τα όριά μου. Ελπίζω οι εξελίξεις αυτές να μην με οδηγήσουν στο να "ξεφτίσει" αυτό το όνειρο και να "ξενερώσω" ...

Τάκης Τσογκαράκης
ttsog
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
ΑΡΑΠΑΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 12:48 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

Παρακαλείται ο Φίλιππας Στάθης να επικοινωνήσει μαζί μου στη διεύθυνση arapos1 @ hotmail.com

Ευχαριστώ
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Συμεωνιδης παναγιωτης
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Κυρ Φεβ 22, 2009 08:46 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

Λαζαρε αγωνιστικους χαιρετισμους απο την Σκυρο
ειμαστε μαζι σου στη νεα δυσκολη προσπαθεια
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
kalogeros
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Δευ Φεβ 23, 2009 09:32 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

file lazare pes mas gia thn tampakiera.ta arpaksan aytoi sto paranesti telika;
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
ανώνυμος εθελοντής vft
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Τετ Μαρ 04, 2009 04:01 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

Είμαι ένας απο τους 5 ανθρώπους που περάσαμε 3 μήνες μέσα στο δάσος πετώντας πέτρες, κόβοντας κλαδιά και σκάβοντας, προκειμένου να πραγματοποιηθεί ο αγώνας. Το τι περάσαμε εκεί μέσα δε το περιγράφω για να μη θεωρηθεί οτι προσπαθώ να δημιουργήσω εντυπώσεις (ήταν πάντως πολύ δύσκολα). Μέχρι πριν λίγη ώρα αισθανόμουν υπερήφανος που συμμετείχα σε αυτήν τη προσπάθεια με διάφορους τρόπους (καθάρισα το μονοπάτι, μετέφερα με τζίπ τον Λάζαρο, την Αλίκη και τους υπόλοιπους στις εισόδους των μνοπατιών, κ κατα τη διάρκεια του αγώνα βρισκόμουν όπου με χρειάζονταν). Σήμερα λοιπόν βλέποντας την τροπή που παίρνει η κατάσταση, ειλικρινά σας μιλάω αν μπορούσα θα ξαναπήγαινα στο φαρασσινό, στη σίλλη, στο φρακτό και στο μ.ρέμα και θα ξαναέβαζα τις πέτρες που πέταξα στη θέση τους. Δυστυχώς δεν άξιζε. Εγώ νόμιζα οτι έκανα κάτι για τον τόπο μου, αλλά όπως αποδείχθηκε κόπιασα στο όνομα της της φτηνής ματαιοδοξίας κάποιων. Τώρα βέβαια θα μου πείτε "έλα μωρέ, έτσι δε γίνεται πάντα? όλοι κάτι θέλουν να κερδίσουν". Δίκιο έχετε, ας πρόσεχα. Ξαφνικά έγιναν αυτοί κι οι άλλοι. Εχετε δει άγρια κ πεινασμένα ζώα μπροστά σε θήραμα? Οτι προλάβει να αρπάξει ο καθένας.
Θα μπορούσα να σας γράφω για ώρες γιατί εγω αυτόν τον αγώνα τον αγαπάω και τον νιώθω κομμάτι δικό μου και για το λόγο αυτό είμαι ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ, αλλά δεν έχει νόημα γιατί αλλού είναι η ουσία, έτσι δεν είναι? Οπως ρωτάει κι ο καλόγερος "τελικά τα άρπαξαν οι παρανεστιώτες?"
αυτή είναι η ουσία, κάποιος να προλάβει να τα αρπάξει. Εσείς ή οι άλλοι.
Ποιό αθλητικό πνεύμα, ποιά Ροδόπη και ποιό περιβάλλον.
Κρίμα, κι εσείς κι οι άλλοι είστε πολύ λίγοι.
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Πεμ Μαρ 05, 2009 02:18 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

φιλε ανωνυμε εθελοντη τα λογια σου ειναι βαρια αλλα απολυτος αληθεινα.ΚΡΙΙΙΙΙΙΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ.ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Πεμ Μαρ 05, 2009 04:45 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

Ανώνυμε εθελοντή τώρα που σ' έπιασαν οι τύψεις - τους λόγους τους ξέρεις εσύ και τους φαντάζομαι εγώ - τα μονοπάτια τα καθάρισες αμοισθί; Πρέπει να ξέρεις ποιοι κέρδισαν χρήματα απο την όλη υπόθεση.
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
ανώνυμος εθελοντής vft
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Πεμ Μαρ 05, 2009 11:47 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

Ποιός μίλησε για τύψεις? Πίστεψέ με δεν έχω τον παραμικρό λόγο για να νιώθω τύψεις. Αυτό που κάναμε μέσα στο δάσος μόνο χαρά κ υπερηφάνεια με κάνουν να νιώθω. Οσο για το ποιοί κέρδισαν χρήματα, ειλικρινά σου μιλάω, δεν έχω ιδέα. Και για να σου πω την αλήθεια δε πιστεύω οτι κάποιος έφαγε χρήματα.
Το μήνυμα του ΚΑΛΟΓΕΡΟΥ "ΦΙΛΕ ΛΑΖΑΡΕ ΠΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ. ΤΑ ΑΡΠΑΞΑΝ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙ ΤΕΛΙΚΑ?", και αυτή η ατμόσφαιρα που δημιουργείται είναι που με ενόχλησε. Αντί να λέμε ευχαριστώ που υπάρχουν άνθρωποι όπως η Αλίκη η δημαρχίνα του Παρανεστίου (δεν είμαι απο το Παρανέστι), η οποία με τη μαγκιά της κ τη τρέλλα της κατάφερε να κάνει έναν ολόκληρο ναμό να νιώθει τον αγώνα -αγώνα του-, και αντί να ασχολούμαστε ο καθένας με τον τρόπο του με το πως θα γίνει καλύτερος ο αγώνας το 2009, καθόμαστε κ ασχολούμαστε με τι? Με το ΑΝ και ΠΟΙΟΣ έφαγε λεφτά και με το πως θα είναι ο καινούριος μαραθώνιος. Είναι δυνατόν? Και στο ξαναλέω, δε πιστεύω οτι κάποιος μπορούσε να φάει χρήματα. Απλά εμείς που είμαστε εδώ κ το ζήσαμε, ξέρουμε οτι δεν είναι τα χρήματα ο λόγος για τον οποίο ασχοληθήκαμε κ προσφέραμε. Υπάρχει και η προσωπική ικανοποίηση, η αγάπη για το περιβάλλον, η ανάδειξη της ατελείωτης ομορφιάς της Ροδόπης και του τόπου μας, το να γίνεσαι ξαφνικά ομάδα με χιλιάδες άγνωστους ανθρώπους που έχετε για δύο μέρες έναν κοινό στόχο. ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ. Αυτά είχαμε εμείς στο νου μας φίλε μου κι όχι αν και πως θα τα αρπάξουμε.
Δύο μαραθώνιοι μέσα σε λίγες μέρες??????????????????? είμαστε με καλά μας? Και το βασικό: ΓΙΑΤι? Τι δε πήγε καλά και τώρα πρέπει να γίνει κι άλλος αγώνας? Και να στο πω κι αλλιώς? Αντι να κάθονται κ να γράφουν οτι τους κατεβαίνει στο κεφάλι (ή οτι βολεύει), ας βγει κάποιος κι ας μου πει ποιοί είναι αυτοί εκει στο Παρανέστι που τα αρπάξανε? Εγώ προσωπικά πολύ θα ήθελα να ξέρω.
Και τέλος να σου πω τι άλλο πιστεύω? Ο VFT πήγε πολύ καλύτερα απο οτι περιμένανε, αλλά τελικά όλα τα μπράβο πήγαν στη Δήμαρχο, στο Παρανέστι και στη Δράμα. Αυτό για μένα είναι το θέμα. Οτι θέλουν κι άλλοι μερίδιο στη δόξα. Αλλά όπως σου είπα κ πριν, άλλα είναι τα κέρδη αυτού του αγώνα, ούτε η δόξα, ούτε τα χρήματα. Οποιος μπορεί ας μου αποδείξει το αντίθετο.
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Δευ Μαρ 23, 2009 05:42 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελί� Απαντήστε με απόσπασμα

pos
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΙΙ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Κυρ Μαρ 29, 2009 02:49 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

……ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΩΝΥΜΕ ΕΘΕΛΟΝΤΗ VFT…. Πολύ χαρούμενος

ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟΝ ΤΟΥΤΟ … Επεξήγηση

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΜΠΡΑΒΟ…
ΕΑΝ ΛΕΓΕΤΕ ΑΛΙΚΗ, ΛΑΖΑΡΟΣ, ΠΑΡΑΝΕΣΤΙ, ΔΡΑΜΑ, Η ΟΠΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΓΕΤΕ…..
ΠΟΛΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ….
Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ «ΛΑΖΑΡΟΥ ΡΗΓΟΥ» ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΟΛΗ Η ΑΠΟΛΟΓΙΑ ????…. Ντροπιασμένος
ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ… (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ Ντροπιασμένος – ΗΘΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ Ντροπιασμένος )… ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΑΛΛΩΣΤΕ……
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟΛΟΓΕΙΤΑΙ….. Γυριστά μάτια
ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ……. Κλείνω μάτι
ΠΡΟΣ ΤΙ Η ΑΠΡΟΣΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΛΟΙΠΟΝ…… Γυριστά μάτια
ΜΗΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ …. ΚΑΠΟΙΟΣ ….. ΚΑΤΙ…..???
…..ΔΕΝ ΞΕΡΩ…. ΑΠΟΨΗ ΕΚΦΡΑΖΩ ….
…..ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ…
…..ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ….
…..ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ…
…..3/4-10-2009……. Ερώτηση
…..17/18-10-2009…… Ερώτηση
…………………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Iδέα ΘΑ ΔΟΥΜΕ Iδέα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!…………….

ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ
ΜΕ ΥΓΕΙΑ
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
unknown x
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Δευ Ιουλ 06, 2009 12:25 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

will be quick, there's only one mother to every situation, we all know who this is...
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
transalpine
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Δευ Ιουλ 06, 2009 09:18 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

λοιπον, και φυσικα ειναι δικαιωμα του καθενος να γραφει εγκωμιαστικα τυπου.... η Αλίκη η δημαρχίνα του Παρανεστίου (δεν είμαι απο το Παρανέστι), η οποία με τη μαγκιά της κ τη τρέλλα της κατάφερε να κάνει έναν ολόκληρο ναμό να νιώθει τον αγώνα -αγώνα του- αλλα φιλε μου.............. ο αγωνας οπωσδηποτε χρειαζεται την υποστηριξη της τοπικης κοινωνιας, αλλα το βασικο συστατικο τους, αν δεν κανω λαθος, ειναι οι αθλητες(δεν θα τρεχουν μονοι τους οι κατοικοι του παρανεστιου) και η κυρια με την μαγκια της και την τρελλα της, δεν τους εχασε, τους εδιωξε.και για να εξηγηθω καλυτερα.οταν θα δουμε την κυρια να τρεχει, να ματωνει σε αγωνες και να προπονειται μαζι μας, τοτε μπορει να κερδισει τους αθλητες.προ στιγμην δεν μπορει να κερδισει ουτε το φυσιολατρικο trekkin ,το οποιο δεν υποτιμω αλλα οπωσδηποτε δεν εχει σχεση με εναν αγωνα ultra
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
dias
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Τρι Αυγ 04, 2009 01:23 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επιστολή Λάζαρου Ρήγου - εξελίξεις VFT 2009 Απαντήστε με απόσπασμα

file rhgo apedeixes poso ligos kai mikros eisai...
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Εμφανιση:   
Δημοσιεύστε νέο θέμα   Απαντήστε σε θέμα     |##| -> |=|      Home » Διάλογος για το 2009 Όλες οι ώρες είναι GMT + 2 ώρες
Σελίδα 1 από 1
Quick Reply
Όνομα Χρήστη:
Μήνυμα:
Quote the last message
Επισυνάψτε υπογραφή (οι υπογραφές μπορούν να αλλαχτούν από το προφίλ)
Κωδικός ασφάλειας: Κωδικός ασφάλειας
Αντιγράψτε τον κωδικό ασφαλείας που βλέπετε πιό πάνω:
 


Πέρασμα σε:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετεθέματα σ αυτό το Φόρουμ
Μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σ αυτό το Φόρουμ
Δεν μπορείτε να τροποποιήσετε τις δημοσιεύσεις σας σ αυτό το Φόρουμ
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ αυτό το Φόρουμ
Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σ αυτό το Φόρουμ
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum



Blog  Facebook  Twitter  YouTube  Instagram  LinkedIn  Pinterest  Medium  Google+  Slideshare  Rebelmouse 

Rodopi Ultra Trail © 2008 - 2023  :: Site designed and hosted by webster.gr