Rodopi Advendurun » Forums » Virgin Forest Trail 2008 » VFT-2008 Εντυπώσεις / Σχόλια » Επεισόδια_στον_σταθμό_9
Rodopi Advendurun
  Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024  02:29

Ψηφοφορία
Εκφράζει νέα αντίληψη αγώνων trail ο ROUT ?



Ελληνικά English
Επεισόδια_στον_σταθμό_9
Απόψεις και σχολιασμός του αγώνα του 2008, από όσους έζησαν το γεγονός
Δημοσιεύστε νέο θέμα   Απαντήστε σε θέμα     |##| -> |=|      Home » VFT-2008 Εντυπώσεις / Σχόλια
Δείτε το προηγούμενο θέμα :: Δείτε το επόμενο θέμα  
Συγγραφέας Μήνυμα
εθελοντης
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Δευ Οκτ 20, 2008 11:43 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Επεισόδια_στον_σταθμό_9 Απαντήστε με απόσπασμα

Ο φετινός υπερμαραθώνιος όπως και πέρσυ ήταν μια αξέχαστη εμπειρία. Η οργάνωση και η διεξαγωγή του αγώνα ήταν ικανοποιητική. Όμως η ίσως έλλειψη ασφάλειας στον σταθμό της ζαρκαδιάς έδωσε την δυνατότητα σε έναν δήθεν εθελοντή να πιεί σε σημείο μέθης και να κάνει τους εθελοντές του σταθμού αλλά και τους επισκέπτες να αγανακτήσουν με την απρεπη συμπεριφορά του. Αδιαφορώντας για τα παιδιά που βρίσκονταν τριγύρω του κατέφευγε σε προσβλητικές αισχρολογίες. Και όταν ο διευθυντής του αγώνα του ζήτησε να χαμηλώσει τους τόνους τότε αυτός εξάγριωμένος άρχισε να απείλει οτι θα πάρει τον ασυρματο του με τον οποίο επικοινωνούσε η γράμματεια με τον κεντρικό σταθμό. Επιπλέον έβρισε αναίτια μια εθελόντρια του σταθμού. Η ολή κατασταση ήταν απαράδεκτη! Ελπίζω οτι του χρόνου ο ενλόγω "κύριος" δεν θα έχει καμία επαφή με τον υπερμαραθώνιο γιατί με την συμπεριφορά του το μόνο που "προσφέρει" είναι την δυσφήμηση της οργάνωσης....
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Λάζαρος Ρήγος
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Τρι Οκτ 21, 2008 07:40 πμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επεισόδια_στον_σταθμό_9 Απαντήστε με απόσπασμα

Η μεταμέλειά του (έβγαλε όλη τη νύχτα μόνος του στο σταθμό περιμένοντας τις ομάδες διάσωσης από το Μεγάλο Ρέμα) δεν αρκεί στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ο μόνος δρόμος για τον εν λόγω εθελοντή είναι η δια παντός απομάκρυνση από το γεγονός στο μέλλον. Και να είστε βέβαιος ότι θα είναι το τελευταίο που θα ξεχάσω τον Οκτώβριο 2009.

Το ότι δεν απομακρύνθηκε μετά τη δημουργία του επεισοδίου που προκάλεσε, οφείλεται σε "πυροσβεστική" προσπάθεια του Υπεύθυνου Ασφάλειας, την προσωπικότητα και το έργο του οποίου σέβομαι και δεν έδωσα συνέχεια στο συμβάν.

Ζητώ συγνώμη εκ μέρους της διοργάνωσης από όλους όσους θίχτηκαν έστω και στο ελάχιστο από τη συμπεριφορά του ανθρώπου αυτού, που δυστυχώς η άμετρη κατανάλωση αλκοόλ τον εκτροχίασε ολοκληρωτικά.

Λάζαρος Ρήγος
Διευθυντής Αγώνα
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
stibens
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Τρι Οκτ 21, 2008 10:39 πμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επεισόδια_στον_σταθμό_9 Απαντήστε με απόσπασμα

Δεν έτυχε να είμαι μπροστά αλλά ευτυχώς ηταν η μοναδική παραφωνία που δεν μπορεί να χαλάσει την άριστη εικόνα που έχω για την διοργάνωση για δεύτερη χρονιά,μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω για τους εθελοντές που σε κάθε σταθμό δίναν την ψυχή τους για τους αθλητές και σου δίναν δύναμη,εγώ πραγματικά μετά το 50 παρά τον τραυματισμό μου ανέβηκα ψυχολογικά και συνέχισα δυνατότερος ανεβάζοντας ρυθμό,και του χρόνου να είναι όλοι γεροί να στηρίξουν τον αγώνα.
Δεν θα ξεχάσω τις δυο κοπέλες που τις βρήκαμε με φακούς στα χέρια 1 χιλιόμετρο πριν την ζαρκαδιά να μας παροτρύνουν να συνεχίσουμε δυνατοί,να είναι καλά.
Κρατάω τις όμορφες εικόνες μέχρι τον επόμενο αγώνα,(Εννιπέας)
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Site admin
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Τρι Οκτ 21, 2008 06:26 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Απαντήστε με απόσπασμα

admin test

_________________
0


Τελευταία τροποποιήθηκε από τον Site admin στις Σαβ Οκτ 25, 2008 01:09 μμ; τροποποιήθηκε 2 φορές στο σύνολο
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Ilias
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Τρι Οκτ 21, 2008 10:20 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επεισόδια_στον_σταθμό_9 Απαντήστε με απόσπασμα

Δυστυχώς δεν ήταν ο μοναδικός που βρισκόταν σε κατάσταση μέθης, με το που έπεσε το σκοτάδι εκτός από τους σταθμούς που ήταν οργανωμένοι από την Λέσχη Εφέδρων Καταδρομών σε όλους τους υπόλοιπους σταθμούς΄το αλκοόλ ήταν 'αφθονο και πολλοί από τους εθελοντές τα είχαν "κοπανήσει", πράγμα που δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση, καθώς όλη η διοργάνωση ήταν άψογη...
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
BBA
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Τετ Οκτ 22, 2008 08:21 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επεισόδια_στον_σταθμό_9 Απαντήστε με απόσπασμα

Το καλύτερο είναι ότι φτάνοντας στον πρώτο σταθμό αριστερά στην άσφαλτο μετά το μονοπάτι του Αρκουδορέματος και μετά από 23 περίπου ώρες, όρμηξα στο πρώτο ποτήρι με νερό που βρισκόταν στο τραπέζι μπροστά μπροστά και πριν προλάβει το μυαλό μου να επεξεργαστεί τη μυρωδιά που ήδη είχε νιώσει κατάλαβα με οδύνη μετά από μια βαθιά γουλιά ότι το ποτήρι ήταν γεμάτο με τσίπουρο!!! Μάλλον προοριζότανε για την υποστήριξη των παιδιών του σταθμού και όχι τη δικιά μας θέλω να πιστεύω και από ανθρώπινο λάθος είχε τοποθετηθεί εκεί, ελπίζω να μην είχαν κι άλλοι παρόμοια εμπειρία. Τέλος πάντων πέρα από κάποια τέτοια ευτράπελα που αποτελούν και το αλατοπίπερο τέτοιων αγώνων νομίζω ότι αξίζουν μόνο την ευγνωμοσύνη μας όλοι αυτοί οι άνθρωποι που παρά τη νύχτα, τη νύστα, την παγωνιά και την εξάντληση ήταν εκεί να μας πουν ένα καλό λόγο, να μας σκεπάσουν με μια κουβέρτα, να μας δώσουν μια χούφτα φυστίκια, να μας σπρώξουν να συνεχίσουμε μέσα στο σκοτάδι μέχρι τον επόμενο σταθμό. Ποιος αλήθεια από μας αν βρισκόταν στη θέση τους δε θα είχε ανάγκη από λίγο αλκοόλ (στα όρια του επιτρεπτού εννοείται) για να συνεχίσει το δικό τους αγώνα καρφωμένος τόσες ώρες στο ίδιο σημείο μέσα στη νύχτα μέχρι το ξημέρωμα;
Δε θα πω κι εγώ παρά ένα ακόμα ευχαριστώ για το Λάζαρο, την Αλίκη, τον Ορέστη κι όλους τους ανώνυμους ήρωες γύρω τους που ήδη άκουσαν τόσα και τόσα καλά λόγια καλύτερα διατυπωμένα από μένα από άλλους συναθλητές. Τι ευχαριστώ τέλος πάντων, ας όψονται για το βάσανο με το οποίο μας έμπλεξαν για τόσες ώρες και τους λέμε κι ευχαριστώ κι από πάνω. Κι η πλάκα είναι ότι μας τριγυρνάει ήδη στο μυαλό να το ξαναϋποστούμε και του χρόνου. Μαζοχισμός σ΄όλο το μεγαλείο του!!!...Την ευγνωμοσύνη μου να εκφράσω ιδιαίτερα στο Χρήστο, το Δημήτρη και το Γιάννη που πορευτήκαμε μαζί τόσες ώρες μέσα στη νύχτα και παρότι πηγαίναμε λίγο αργά αλλά σταθερά, ήταν αυτοί που με τη θετική τους προσέγγιση απομάκρυναν απ΄ τη σκέψη μου την ιδέα της εγκατάλειψης που μου τριβέλιζε το μυαλό για τόσες ώρες από το Αλήκιοϊ μέχρι σχεδόν τη Ζαρκαδιά και που χωρίς να το καταλάβουν ίσως ήταν αυτοί που με βοήθησαν τελικά περισσότερο από κάθε άλλον να φτάσω στο τέρμα, ευχαριστώ και πάλι παιδιά και συγνώμη εκ των υστέρων που σας άφησα και προχώρησα μόνος μπροστά, ακόμη έχω τύψεις γι΄αυτό. Συγχαρητήρια στη Γεωργία, τον Πασχάλη, τον Παναγιώτη και τη Φρόσω, το Στάθη το Φίλιππα, τον Κώστα το Φαγκρίδα που μου ξέφυγε της γνωριμίας παρότι πηγαίναμε κοντά κοντά χρονικά και σ΄όλα τα παιδιά που μοιραστήκαμε αυτή την αξέχαστη περιπέτεια.
Καλό χειμώνα σε όλους και να είμαστε γεροί να συναντιόμαστε και σ΄ άλλους τέτοιους αγώνες στα πανέμορφα βουνά της Ελλάδας μας

Βαγγέλης Δρόσος
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Τετ Οκτ 22, 2008 10:45 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επεισόδια_στον_σταθμό_9 Απαντήστε με απόσπασμα

Ilias wrote:
Δυστυχώς δεν ήταν ο μοναδικός που βρισκόταν σε κατάσταση μέθης, με το που έπεσε το σκοτάδι εκτός από τους σταθμούς που ήταν οργανωμένοι από την Λέσχη Εφέδρων Καταδρομών σε όλους τους υπόλοιπους σταθμούς΄το αλκοόλ ήταν 'αφθονο και πολλοί από τους εθελοντές τα είχαν "κοπανήσει", πράγμα που δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση, καθώς όλη η διοργάνωση ήταν άψογη...
.Ευτυχως Κανεις ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.Σου το λεει ενας απο εκεινους τους εθελοντες που εμειναν 28 ωρες ξαγρυπνοι για να μπορεσουν να βοηθησουν εσενα οσο και τους υπολοιπους αθλητες του μικρου οσο και του μεγαλου μαραθωνιου . Την επομενη κουβαλα ενα αλκοτεστ για να μιλας με περισσοτερη ειλικρινια.
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΣτάλθηκε: Παρ Οκτ 24, 2008 06:48 μμ    Στείλτε ένα θέμα συζήτησης: Re: Επεισόδια_στον_σταθμό_9 Απαντήστε με απόσπασμα

Anonymous wrote:
Ilias wrote:
Δυστυχώς δεν ήταν ο μοναδικός που βρισκόταν σε κατάσταση μέθης, με το που έπεσε το σκοτάδι εκτός από τους σταθμούς που ήταν οργανωμένοι από την Λέσχη Εφέδρων Καταδρομών σε όλους τους υπόλοιπους σταθμούς΄το αλκοόλ ήταν 'αφθονο και πολλοί από τους εθελοντές τα είχαν "κοπανήσει", πράγμα που δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση, καθώς όλη η διοργάνωση ήταν άψογη...
.Ευτυχως Κανεις ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.Σου το λεει ενας απο εκεινους τους εθελοντες που εμειναν 28 ωρες ξαγρυπνοι για να μπορεσουν να βοηθησουν εσενα οσο και τους υπολοιπους αθλητες του μικρου οσο και του μεγαλου μαραθωνιου . Την επομενη κουβαλα ενα αλκοτεστ για να μιλας με περισσοτερη ειλικρινια.
Με την ειρωνία δεν πρόκειται να αλλάξεις ούτε την εντύπωση την δική μου ούτε και πολλών άλλων συναθλητών μου σχετικά με το αλκοόλ στους σταθμούς.Κιαν στον σταθμό που ήσουν εσύ δεν υπήρχε το φαινόμενο αυτό, πίστεψέ με ότι υπήρχε στους υπόλοιπους. Όμως θέλω να τονίσω ότι με το σχόλιο μου αυτό δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια που έκαναν όλοι οι εθελοντές με το να μας εμψυχώνουν και να μας παραοτρύνουν να συνεχίσουμε καθ' όλη την διάρκεια της νύχτας. Το αναφέρω ως κάτι το οποίο δεν έκανε καλή εντύπωση και τίποτα παραπάνω, και θα μπορούσε να αποφευχθεί του χρόνου.Οπότε μην βγάζεις τα μαχαίρια γρήγορα γρήγορα...
Πίσω στην κορυφή της σελίδας
Εμφανιση:   
Δημοσιεύστε νέο θέμα   Απαντήστε σε θέμα     |##| -> |=|      Home » VFT-2008 Εντυπώσεις / Σχόλια Όλες οι ώρες είναι GMT + 2 ώρες
Σελίδα 1 από 1
Quick Reply
Όνομα Χρήστη:
Μήνυμα:
Quote the last message
Επισυνάψτε υπογραφή (οι υπογραφές μπορούν να αλλαχτούν από το προφίλ)
Κωδικός ασφάλειας: Κωδικός ασφάλειας
Αντιγράψτε τον κωδικό ασφαλείας που βλέπετε πιό πάνω:
 


Πέρασμα σε:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετεθέματα σ αυτό το Φόρουμ
Μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σ αυτό το Φόρουμ
Δεν μπορείτε να τροποποιήσετε τις δημοσιεύσεις σας σ αυτό το Φόρουμ
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ αυτό το Φόρουμ
Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σ αυτό το Φόρουμ
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum



Blog  Facebook  Twitter  YouTube  Instagram  LinkedIn  Pinterest  Medium  Google+  Slideshare  Rebelmouse 

Rodopi Ultra Trail © 2008 - 2023  :: Site designed and hosted by webster.gr